Opublikowany przez: monika.g 2019-10-02 00:51:49
Autor zdjęcia/źródło: Zapalenie oskrzeli u dziecka @ freepik.com
Zapalenie oskrzeli u dziecka to stan zapalny błony śluzowej oskrzeli, która zaatakowana przez wirusy broni się wydzielając nadmierne ilości śluzu. Zapalenie oskrzeli wywołują najczęściej wirusy takie jak: rhinowirusy, adenowirusy, wirusy grypy i paragrypy. Może ono być spowodowane również przez bakterie, a w nielicznych przypadkach jest następstwem alergii lub astmy wtedy jednak ma charakter przewlekły i skłonności do nawracania.
Na zapalenie oskrzeli najczęściej chorują dzieci poniżej 2. roku życia. Czynnikami sprzyjającymi rozprzestrzenianiu się wirusów są jesienne chłodne i wilgotne dni, przebywanie w dużej grupie dzieci (żłobek, przedszkole, plac zabaw) oraz w zatłoczonych pomieszczeniach.
Początek choroby wygląda tak jak każda inna infekcja. Pojawia się cieknący katar, który zaraz później przechodzi w gęsty, utrudniający oddychanie. Może się również pojawić podrażnienie gardła, co objawia się bólem. Po 3-4 dniach, chociaż może być również szybciej, do tych objawów dołącza kaszel początkowo suchy, następnie mokry z odrywającą się wydzieliną. Gdy malec ją połyka może to doprowadzić do wymiotów. Dziecko jest rozdrażnione, niespokojne, osłabione, nie chce jeść, opada z sił.
Najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia oskrzeli jest świszczący, przyspieszony oddech. Dziecko szybko oddycha i widać, że sprawia mu to trudność, nawet mówienie je męczy i robi to z wysiłkiem. W czasie zapalenia oskrzeli może się pojawić również gorączka, ale nie zawsze występuje.
Zapalenie oskrzeli jest najbardziej niebezpieczne dla niemowląt. Obrzęk błony śluzowej utrudnia oddychanie, pojawia się świszczący, przyspieszony oddech. Stan ten nazywany jest sapką i wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem.
Zapalenie oskrzeli spowodowane przez wirusy zwykle trwa ok. 7 dni. Po tym czasie większość objawów ustępuje, jednak kaszel może utrzymywać się przez kolejnych kilka tygodni. Nieleczone zapalenie oskrzeli może przerodzić się w zapalenie płuc, które jest stanem zagrażającym życiu, dlatego zawsze konieczna jest wizyta u lekarza i podjęcie leczenia według jego zaleceń.
Infekcji wirusowej nie leczy się antybiotykiem. Jedynie w przypadku noworodków i niemowląt zapobiegawczo przy zapaleniu oskrzeli podaje się antybiotyk. Lekarz poleca głównie leki rozrzedzającą wydzielinę, są to leki wykrztuśne, więc nie można ich podawać dziecku późnym popołudniem, ponieważ wzmagają odruch kaszlu co utrudnia zasypianie. Poza tym stosuje się leki przeciwzapalne, a w przypadku występowania gorączki również przeciwgorączkowe.
ZOBACZ TAKŻE:
Zespól Aspergera to nie choroba. Przyczyny i objawy>>
Mamy radzą: proste sposoby na uodpornienia przedszkolaka. To się sprawdza!>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.